Menu
Wyszukiwarka
Licznik odwiedzin
Dzisiaj: 47
W tym miesiącu: 820
Wszystkich: 1617
Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o aktualnych wydarzeniach w ACK zapisz się na NewsletterDKF Rumcajs

DKF RUMCAJS

PAŹDZIERNIK 2021

Seanse odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 18.00 w Klubie Politechnik

 

4.10. – Złe baśnie

Akcja filmu rozgrywa się w upalne lato, na rzymskim przedmieściach. Lejący się z nieba żar powoduje, że czas stoi tu niemal w miejscu. Do włoskiego dolce vita jednak daleko, zwłaszcza gdy już przekroczy się próg świata wykreowanego przez braci D’Innocenzo.

Zamieszkujące to miejsce rodziny na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżniają. Podobnie jak wiele innych, dzielą swoje radości i smutki, a lepsze momenty przeplatają gorszymi. Tyle że tych drugich, połączonych z narastającą frustracją oraz agresją powodowaną sytuacją osobistą, materialną czy klasową, jest tu zdecydowanie więcej. Domy nie są już schronieniami, stając się niemymi świadkami sadystycznych zachowań ojców oraz bierności matek. Obojętność dorosłych najmocniej uderza w dzieci, które mogą się okazać prawdziwą siłą wywrotową tej złej baśni...
Ta niepokojąca, groteskowa opowieść o poszukiwaniu, samotności i lęku została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz na zeszłorocznym Berlinale.

Reżyseria: Damiano D'Innocenzo, Fabio D'Innocenzo

Scenariusz: Damiano D'Innocenzo, Fabio D'Innocenzo

Obsada: Elio Germano, Barbara Chichiarelli, Gabriel Montesi

Dramat, prod. Szwajcaria, Włochy, 2020r., 98 min.

 

11.10. – O nieskończoności

Jeden z najbardziej oryginalnych twórców kina europejskiego Roy Andersson powraca z nowym filmem i w charakterystyczny dla siebie sposób snuje refleksję nad ludzkim życiem. Nad jego pięknem, okrucieństwem, blaskiem i banałem. Wykorzystuje do tego narzędzia, które tak dobrze są znane z jego poprzednich filmów, z „Trylogią absurdu” na czele – surrealizm, melancholię, humor, nonsens, pozostając w tym – co ważne – niezmiennie oryginalny.
Bunkier Hitlera, gabinet psychiatry, zniszczona wojną Kolonia, miejska ulica czy niepozorna ławka na wzgórzu. Przenosząc akcję swojego nowego filmu do tak różnych miejsc, Roy Andersson odważnie miesza ze sobą porządki –  przeszłość ze współczesnością, jawę ze snem, surrealizm z prozą dnia codziennego. Przez serię starannie zakomponowanych krótkich epizodów, z których zbudowany jest film, przeprowadza nas łagodny głos Narratorki, inspirowanej postacią Szeherezady z „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Tym sposobem poznajemy przechodzącego kryzys wiary księdza, parę kochanków unoszących się nad miastem w rytm nastrojowej muzyki, tańczące na ulicy młode dziewczyny czy mężczyznę drżącego o swoje oszczędności. Na pozór nie łączy ich nic, ale czy aby na pewno?

Reżyseria: Roy Andersson

Scenariusz: Roy Andersson

Obsada: Martin Serner, Jessica Louthander, Tatiana Delaunay

Dramat/Surrealistyczny, prod. Niemcy, Norwegia, Szwecja, 2019r., 78 min.


18.10. - Mistrz

Historia legendarnego pięściarza Tadeusza „Teddy'ego” Pietrzykowskiego, który dzięki walkom na ringu ocalił swoje życie w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat przedstawia nieznaną historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo.

Reżyseria: Maciej Barczewski

Scenariusz: Maciej Barczewski

Obsada: Piotr Głowacki, Grzegorz Małecki, Marcin Bosak

Dramat / Biograficzny, prod. Polska, 2020r., 91 min.


25.10. – Moja cudowna Wanda

Szacowna i zamożna rodzina Wegmeister-Gloor potrzebuje opieki dla schorowanego nestora rodu. Zadania tego podejmuje się 35-letnia Polka imieniem Wanda. Kobieta opiekuje się wiekowym Josefem, spędzając sporo czasu z jego rodziną w pięknej willi nad jeziorem. Nikt nie spodziewa się, że ta niewinna sytuacja rozwinie się w eksplodującą emocjami i wydarzeniami historię.
Zbliżające się siedemdziesiąte urodziny mężczyzny oznaczają dla Wandy dodatkowe obowiązki, ale i szansę na większy zarobek. To dla kobiety ważne, bo wszelkie pieniądze, jakie udaje jej się zebrać, przesyła do Polski, gdzie rodzice Wandy opiekują się dwójką jej dzieci. Wśród swoich pracodawców bohaterka wzbudza ambiwalentne uczucia. Mężczyźni – Josef i jego dorosły syn Gregi– są nią oczarowani, z kolei żona (Elsa) oraz córka (Sophie) nestora rodu wydają się być nieufne, traktując ją z góry. Zwłaszcza Sophie jest podejrzliwa, a znalezione w materacu pieniądze ściągają na Wandę lawinę podejrzeń o kradzież. Obrażona Wanda wyjeżdża. Ale to dopiero początek historii…

Reżyseria: Bettina Oberli

Scenariusz: Bettina Oberli, Cooky Ziesche

Obsada: Agnieszka Grochowska, Gottfried Breitfuss, André Jung

Dramat / Komedia, prod. Szwajcaria, 2020r., 111 min.

 

Wstęp dla członków Rumcajsa: 10 zł za bilet jednorazowy, 30 zł za karnet miesięczny i 80 zł

za karnet kwartalny. Składka członkowska 10 zł na rok. Członkiem DKF może zostać osoba

pełnoletnia, jeśli zobowiąże się do przestrzegania zasad funkcjonowania i Statutu DKF.

Dla osób niebędących członkami DKF Rumcajs ceny odpowiednio: 14 zł, 50 zł i 120 zł.

Sprzedaż biletów i wpłaty składek w Klubie Politechnik. Dla pracowników Politechniki

Częstochowskiej bilety i karnety dostępne w Dziale Socjalnym Politechniki.

(c) pcz.pl/swfis 2011 kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów zabronione