Menu
Wyszukiwarka
Licznik odwiedzin
Dzisiaj: 66
W tym miesiącu: 148
Wszystkich: 1889
Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o aktualnych wydarzeniach w ACK zapisz się na NewsletterHistoria

Akademickie Centrum Kultury powstało przy Politechnice Częstochowskiej w 1996 roku na bazie istniejącego od 1970 roku Klubu „Politechnik”, dzięki inicjatywie Rektora Politechniki prof. dr hab. Janusza Szopy. Jego głównym zadaniem było krzewienie kultury w środowisku akademickim, a także wśród mieszkańców Częstochowy, okolic i szeregu zaprzyjaźnionych miast. Propozycje Akademickiego Centrum Kultury prezentowały się bardzo różnorodnie. Zaczynając od muzyki poważnej, poprzez malarstwo, grafikę, fotografikę, film, do muzyki rozrywkowej, teatru i kabaretu, na tańcu nowoczesnym skończywszy.

ACK  współpracowało z  organizacjami studenckimi. Było współorganizatorem juwenaliów studenckich organizowanych wiosną każdego roku, a także organizowanych cyklicznie studenckich jesieni kulturalnych. Sprawowało także merytoryczny patronat nad klubami studenckimi, gdzie odbywały się cykliczne imprezy: koncerty, festiwale, noce kabaretowe oraz wystawy artystyczne/fotografii czy malarstwa.

Pod skrzydłami Akademickiego Centrum Kultury działały:

-           Chór Politechniki Częstochowskiej „Collegium Cantorum”

-           Teatr Tańca Politechniki Częstochowskiej

-           Teatr Politechniki Częstochowskiej „4 x Lepsi”

-           Dyskusyjny Klub Filmowy „Rumcajs” na zasadzie współorganizacji.

 

W ACK gościło wielu sławnych ludzi polskiego teatru i estrady, pośród nich należy wymienić: Marylę Rodowicz, Aloszę Awdiejewa, Marka Grechutę, Andrzeja Rybińskiego, Emilię Krakowską, Barbarę Wrzesińską, Ewę Kuklińską, Katarzynę Skrzynecką, Zofię Czernicką, zespół „Pod Budą”, „Stare dobre małżeństwo”, Jerzego Kryszaka, Krzysztofa Piaseckiego, kabaret Masztalskiego, Stanisława Sojkę, Michała Bajora, Magdalenę Anioł, Artura Barcisia, Marcina Dańca, Jana Jankowskiego, Piotra Szwedesa, Piotra Zelta, Jacka Kawalca, Emiliana Kamińskiego, Krzysztofa Kolbergera, Tercet Egzotyczny czy też zespół „Łzy”, „Filuty” i „Fave o’ Clok” pod kierunkiem Tadeusza Orgielewskiego. Przekrój repertuaru jest bardzo duży począwszy od koncertów, poprzez humor i satyrę do muzyki młodzieżowej, jazzu i poezji śpiewanej.

Z organizowanych przez ACK wystaw, należy wyróżnić wernisaż studenta Politechniki Częstochowskiej Wydziału Elektrycznego- Piotra Barońskiego oraz naszego częstochowskiego malarza i rzeźbiarza Szymona Wypycha.

Cyklicznie również Ośrodek pomagał w organizacji Wiosny i Kulturalnej Jesieni Studentów, które łączyły w sobie wszystkie formy rozrywki w tym taniec i śpiew, obcowanie z kulturą filmową, fotografią czy malarstwem.

Co roku również w Klubie Politechnik przy współpracy ACK i Zrzeszenia Studentów Polskich odbywały się także Regionalne Eliminacje do Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA, najstarszego i największego w Polsce przeglądu twórczości studenckiej. Historia festiwalu sięga 1966 roku, kiedy to animatorzy szczecińskiego środowiska postanowili powołać do życia jeszcze jeden, obok wielu innych w kraju, przegląd kabaretów. Z czasem popularność festiwalu sprawiła, że stał się on imprezą kulturalną o znaczeniu ogólnopolskim. A oto jak pomysłowo, jednego roku studenci zachęcali do wzięcia udziału w eliminacjach swoich kolegów:

Do świata muzyki zapraszamy

Do zaoFerowania rozrywkę mamy

ZAbawisz się u nas oryginalnie

MaksyMalnie i nie banalnie

6-ego kwietniA będzie dużo radości

Wśród 2001 rozmaitości.

 

Akademickie Centrum Kultury było organizatorem Ogólnopolskiego Studenckiego Festiwalu Teatralnego, który cieszył się dużą popularnością i na długo wpisał się w kalendarium częstochowskich imprez. Podczas Festiwalu zaprezentowały się w różnych formach teatralnych teatry zarówno studencie jak i profesjonalne. Liczni widzowie mogli obejrzeć m.in.: „Kartotekę”, „Szatana z siódmej klasy”, „Ulicę dobrej nadziei”, „Trzecie coś”, „Ferdydurke”, „Dworzec z ZOO”,, Leszeka Benke w „Konopielce”, studencki teatr Cezar z Olsztyna, studencki teatr Uhuru z Gryfina, Teatr Rozrywki z Chorzowa ze spektaklem komediowym „Wszystkie dzieła Szekspira w nieco zmienionej formie”, i dwukrotnie Ireneusza Krosnego czyli Teatr Jednego Mima oraz teatr Korez z Katowic jednego roku ze spektaklem „Scenariusz dla czterech aktorów”, a drugiego ze „Scenariuszem dla trzech aktorów” obydwa autorstwa Bogusława Schaeffera. Często podczas Festiwalu można było oglądać wystawy malarskie lub fotograficzne. Od 2002 roku część konkursowa festiwalu odbywała się o Puchar Rektora Politechniki Częstochowskiej. Festiwal Teatralny ma już swoją stałą, wyrobioną widownię, do której stale dołączają nowi miłośnicy sztuki teatralnej.

Festiwal z roku na rok cieszył się większym zainteresowaniem ze strony zespołów z różnych stron Polski. Podczas festiwalu stanęły do konkursu teatry studenckie : Teatr „Alter Ego” z Elbląga, „Cafe Panika” z Warszawy, „Narybek from Poland” z Częstochowy, Teatr „A czemu nie?” z Zielonej Góry, Teatr „Brama” z Goleniowa, Zespól Teatralny z LO z Działoszyna oraz Teatr Politechniki Częstochowskiej „4 x Lepsi”. Puchar Rektora wyjechał do Zielonej Góry z teatrem „A czemu nie”, który wystawił spektakl „Próba sił”, ale był to również sukces naszego miasta, ponieważ jednym z aktorów, a także jej reżyserem i scenarzystą był częstochowianin Marcin Król. Jako Gwiazda Festiwalu wystąpił Kabaret „Hrabi”, który przez 1,5 godziny bawił publiczność z pełnym sukcesem. Festiwalowi towarzyszyła wystawa malarstwa Rafała Garbaciaka na stale współpracującego z teatrami Politechniki Częstochowskiej jako scenograf. Wartym zauważenia jest fakt, że Festiwal cieszył się bardzo dobrą opinią uczestników, którzy chwalili sobie organizację i niepowtarzalną atmosferę panującą podczas Festiwalu.

W roku 2004 po dwóch latach starań o organizację Mistrzostw Polski Dance Show, Międzynarodowa Federacja Tańca IDO przyznała Politechnice Częstochowskiej organizację w/w imprezy,. W dniach 3 - 4 kwietnia Klub Politechnik – Politechnika Częstochowska stała się Taneczną Stolicą Polski. Taka organizacja to wielkie wyróżnienie dla Politechniki. Przez dwa dni królował w Klubie taniec nowoczesny, w Mistrzostwach Polski wzięło udział 1200 uczestników, a trzeba nadmienić, że były to jednocześnie eliminacje do Mistrzostw Świata i Europy. Cala organizacja spoczywała na barkach Akademickiego Teatru Tańca, młodzież sprostała zadaniu i spisała się znakomicie. Dzięki tej organizacji Politechnika miała zapewnioną promocję we wszystkich mediach i całej prasie, również ogólnopolskiej.  Za sprawną organizację Mistrzostw Kierownictwo Akademickiego Ośrodka Kultury zebrało gratulacje od Prezesa Polskiego Oddziału Międzynarodowej Federacji Tańca, sędziów, jak i uczestników Mistrzostw, którzy bardzo dobrze czuli się na Politechnice.

Akademickie Centrum Kultury było jednym z najprężniej działających ośrodków kulturalnych w Częstochowie.  W swoich progach gościło rocznie ponad 100 tysięcy widzów, organizując w tym samym czasie ok. 200 różnorodnych imprez. Gromadziło animatorów kultury z dziedziny teatru, tańca, filmu, muzyki chóralnej, a także sympatyków filatelistyki, numizmatyki, brydża, szachów, różnorodnych gatunków muzyki czy języków obcych.

Gościło teatry z całej Polski. Współpracowało z wysokiej klasy aktorami i instruktorami teatralnymi, którzy w Akademickim Centrum Kultury prowadzili zajęcia z młodzieżą przygotowując ją do osiągania sukcesów na deskach scenicznych całego kraju. Najzdolniejsza część młodzieży uczestniczyła w pracach działającego przy Akademickim Centrum Kultury Akademickiego Teatru Studenckiego Politechniki Częstochowskiej. Natomiast osoby preferujące taniec pracowały z choreografem w ramach działającego przy Akademickim Centrum Kultury Akademickiego Teatru Tańca.

 

W styczniu 2009 roku rozpoczęły się kursy tańca dla studentów i pracowników Uczelni, prowadzone przez Włodzimierza Kuca.  Natomiast 11 maja 2009 roku projekcją filmu pt.: Lektor” reaktywowano DKF „Rumcjas”, który jest najstarszym w Polsce Dyskusyjnym Klubem Filmowym Wiosną 2010 roku powstał Chór Politechniki Częstochowskiej, prowadzony przez Grzegorza Papalskiego a także Studencki Teatr „Trybik”, w którym studenci pod okiem Marina Florka stawiają swoje pierwsze sceniczne kroki.. Chór śpiewa na wszystkich uroczystościach, ma coraz więcej członków, a ich warsztat z koncertu na koncert jest coraz lepszy. Teatr „Trybik” wystawił swoją pierwszą premierę 30 marca 2011 roku, było to „Tango” według Mrożka. Studenci z tym trudnym tematem poradzi sobie bardzo dobrze i zostali bardzo ciepło przyjęci przez publiczność. Jesienią 2010 roku powstała scena kabaretowa Politechniki „Polikabareciarnia”, na której prezentują się najlepsze kabarety z całej Polski. Po latach studenci po raz kolejny udowodnili, że na uczelni technicznej studiują młodzi ludzie zarażeni pasją artystyczną.

W Akademickim Centrum Kultury spotykają się ludzie nauki i sztuki, osoby o różnych wyznaniach, sympatycy ezoteryki, jogi, specjaliści z różnych dziedzin. Organizowane są sympozja naukowe, konferencje, kursy, targi, zjazdy, wernisaże, spotkania jubileuszowe, bale okolicznościowe, a także spotkania hobbystyczne. Realizowana jest podstawowa misja Akademickiego Centrum Kultury mająca na celu ułatwianie dostępu do kultury  i sportu młodzieży akademickiej oraz promowanie Naszej Uczelni.

(c) pcz.pl/swfis 2011 kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów zabronione