Menu
Wyszukiwarka
Licznik odwiedzin
Dzisiaj: 49
W tym miesiącu: 822
Wszystkich: 1619
Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o aktualnych wydarzeniach w ACK zapisz się na NewsletterPolskie Towarzystwo Numizmatyczne

Zorganizowany ruch numizmatyczny w Częstochowie istnieje już 55-lat. Początek to 1962 r. i budowa pawilonu Muzeum Archeologicznego na Rakowie. Inicjatorzy to Włodzimierz Błaszczyk dyrektor Muzeum Częstochowskiego i architekt Włodzimierz Ściegienny. Zainicjowali powstanie oddziału Towarzystwa Archeologicznego, które po wielu latach z inicjatywy numizmatyków przekształciło się w obecnie działający oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Patronem Towarzystwa w Częstochowie został doktor Władysław Terlecki, zasłużony dla polskiej numizmatyki kolekcjoner i obrońca dóbr kultury przed hitlerowskim rabunkiem. Dzięki niemu zostały uratowane najcenniejsze numizmaty i stemple Mennicy Państwowej w Warszawie. Dokonał tego z narażeniem życia.             Dzisiaj stanowią one grupę najcenniejszych eksponatów muzealnych z czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1966 roku z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego gościła w ratuszu częstochowskim wystawa „1000-lat monety polskiej”. Zasługą doktora Terleckiego było sprowadzenie jej do naszego miasta. Władysław Terlecki zmarł w wieku 63 lat w 1967 roku. Niebawem po tym częstochowscy numizmatycy wybrali go na swojego patrona w uznaniu jego czynów oraz licznych kontaktów z Częstochową.

Zadania jakie stoją prze numizmatykami to dbanie o dobra historyczne a także propagowanie idei kolekcjonerstwa.

Oddział nasz od wielu lat jest wydawcą „Magazynu Numizmatycznego”, rocznika o zasięgu ogólnopolskim a także prezentowanym na międzynarodowych spotkaniach numizmatyków. Redaktorem jest profesor Wiesław Kaczanowicz, historyk Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach a skład redakcji to częstochowscy numizmatycy.

W ostatnich pięciu latach wydaliśmy cztery pozycje książkowe o bardzo ciekawej treści popularyzującej i dokumentującej historię Częstochowy. Wszystkie z tych pozycji zostały zdeponowane w najpoważniejszych zbiorach bibliotecznych w Polsce, takich jak Biblioteka Ossolińskich we Wrocławiu czy biblioteki uniwersyteckie.

Swoją działalnością chcemy spopularyzować numizmatykę i jesteśmy otwarci na współpracę ze szkołami.

 

Spotkania członków PTN odbywają się w każdą środę od godziny 15-stej w Akademickim Centrum Kultury Al. Armii Krajowej 23/25. Telefon kontaktowy: 34 3242474.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(c) pcz.pl/swfis 2011 kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów zabronione